Ponad 200 lat temu odkryto w okolicach Tułowic złoża glinek ceramicznych. Łatwość dostępu do surowca zachęciła ówczenego właściciela dóbr tułowickich, grafa Johanna Carla Praschmę, do założenia własnej fajansarni.

    Nowa epoka w dziejach tułowickiej ceramiki rozpoczęła się w roku 1889, w momencie przejęcia zakładu przez Erharda Schlegelmilcha z firmy "Reinchold Schlegelmilch". Powstała na owe czasy nowoczesna fabryka porcelany produkująca przede wszystkim porcelanę stołową, dekorowaną motywami kwiatowymi i delikatnymi elementami plastycznymi, co dawało wrażenie bogactwa. Mimo wybuchu wojny w 1939 roku fabryka nadal pracowała, a produkcję przerwano dopiero w styczniu 1945 roku, gdy na Śląsk dotarły wojska radzieckie.


    15 maja 1946 roku wytwórnię objęły władze polskie. W roku następnym uruchomiono Fabrykę Porcelany pod zarządem państwowym. Od tego czasu zarzuca się całkowicie produkcję porcelany, rozpoczynając wytwarzanie naczyń porcelitowych. Z początkiem roku 1995 Państwowe Zakłady Porcelitu Stołowego przekształcone zostały w spółkę akcyjną pod nazwą Fabryka Porcelitu Tułowice S.A.


     Fabryka prezentuje swoją ofertą handlową na wszystkich najważniejszych targach branżowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Kluczowe znaczenie dla promocji fabryki zajmują targi we Frankfurcie: wiosenne Ambiente i jesienne Tendence, oraz Międzynarodowe Targi Artykułów Konsumpcyjnych - Domexpo w Poznaniu.
    Spółka prowadzi również stałe działania promocyjne w mediach, szczególnie zaś w kolorowej prasie, a także w telewizji (promocja Kompletu 5-częściowego Mish-Mash).

Piec rolkowy do szybkiego wypału
     Naczynia porcelitowe, produkowane przez Fabrykę Porcelitu Tułowice S.A. trafiają najczęściej na polskie stoły. Rynek krajowy stanowi obecnie 30 % sprzedaży fabryki. Największym powodzeniem cieszą się w Polsce naczynia porcelitowe w szkliwach kolorowych. Kolorowe talerze, filiżanki, kubki, salaterki i czarki są dostępne dla konsumentów w większości supermarketów oraz w sklepach oferujących asortyment naczyń ceramicznych. Polscy konsumenci chętnie kupują również biały porcelit zdobiony dekoracją kalkową. Największy wybór produktów fabryki oferuje zakładowy Sklep Firmowy w Tułowicach. Drugim, co do wielkości, rynkiem zbytu Fabryki Porcelitu Tułowice S.A. jest rynek francuski. Francuzi najchętniej kupują naczynia porcelitowe w szkliwie bezbarwnym z dekoracją w postaci natrysku z kropek. Nasze produkty trafiają także na rynki pozostałych państw europejskich, głównie do: Hiszpanii, Niemiec, Grecji i krajów Beneluksu. Wśród naszych klientów na uwagę zasługują również europejskie domy wysyłkowe. W najbliższym czasie fabryka zamierza rozszerzyć swoje rynki zbytu o Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

nowoczesne urządzenia sterownicze pieców rolkowych

     W toku działań przystosowawczych do wymogów Unii Europejskiej Fabryka przygotowuje się do wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Ochroną Środowiska wg norm ISO 9001 i ISO 14001.

     Wszystkie działania Fabryki Porcelitu "Tułowice" S.A. są zgodne z aktualnie obowiązującymi normami w ochronie środowiska, a polityka ekologiczna firmy opiera się na zapobieganiu i ciągłej minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne     Reasumując, wszystkie działania Fabryki Porcelitu "Tułowice" S.A. są zgodne z aktualnie obowiązującymi normami w ochronie środowiska, a polityka ekologiczna firmy opiera się na zapobieganiu i ciągłej minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.